Doğum Eğitmenliği

Doğum Destekçisi (doula) Nedir?

Doula eski Yunanca'da "Hizmet eden kadın" manasına gelmektedir.
Doula; kişinin hamileliğe karar verdiği andan itibaren, hamilelik sürecinde, doğum sırasında, doğum sonrasında ve bebek bakımını da içeren geniş bir süreçtir. Yani sadece doğum sırasında annenin rahatlatılmasıyla ya da doğumun kolay yapılmasıyla veya normal doğuma teşvik edilmesiyle sınırlı olmayan geniş bir süreci ifade etmektedir.
Doğum psikolojisini ele aldığımızda önemli hususlardan birisi de anne adayına "Yapabilirim","Başarabilirim" duygu ve düşüncesinin benimsetilmesini sağlamaktır. Bu durum anne ve baba adaylarına önemli bir kolaylık sağlayacaktır. Bu süreçte anne adayının inanç kalıpları ve değerleri de bizler için çok önemlidir.
Eşlerin hamilelik sürecine veya doğum sürecine katılması ve bu süreci nasıl yönetecekleri hakkında bilgi sahibi olmaları bu süreci hem psikolojik hem de fiziksel olarak oldukça kolaylaştıracaktır.
Hamilelik sürecinde psikolojik ve fiziksel olarak aldığımız destekler, daha bilinçli ebeveyn olmamız konusunda bizlere yardımcı olmakla birlikte normal doğumu kolaylaştırdığı ve doğum sırasında farklı müdahalelere gereksinimi azalttığı ve doğum sonrası depresyonunun görülme olasılığını da azalttığı bilinmektedir. 
Dünyada da bu durumla ilgili pek çok çalışmalar yapılmaktadır. Bunlar; Normal doğumun teşvik edilmesi, anne ve bebeğin mümkün olduğu kadar müdahalesiz doğal bir şekilde desteklenerek ve doğum sonrası riskleri azaltılarak doğumun gerçekleşmesi ve anne ve bebek arasında güvenli bağlanma sağlanarak normal doğumun gerçekleşmesidir. Müdahaleli durumlarda da anneye destek sağlanması önemlidir annenin iyi hissetmesi bizim için en önemli noktadır.
Hamilelik psikolojisi: hamilelik ile ilgili yanlış inanışlar, gebelikte doğru nefes egzersizleri ve beden hareketleri, meditasyon, gevşeme teknikleri, hamilelikte var olan diğer çocuğun sürece dahil edilmesi gibi konularda anne adayını bilgilendirmektedir.
Doğum felsefesinin tanımı ile temel amaç, doğum sancısını azaltmak için ilaç dışı yöntemler, doğumda nefes teknikleri, doğumda ıkınma teknikleri, doğum korkusu ve stresi ile baş etme yöntemleri, doğum belirtileri ve doğum evreleri, doğum sonrası lohusalık dönemi, hamilelikte ortaya çıkan değişiklerin geri dönmesi, doğum sonrası egzersizler, lohusalıkta normaldışı durumlar, doğum sonrası beslenme, yeni doğan bakımı, Prematüre bebeklerde bakım, postmatüre bebeklerde bakım, yenidoğanın anne ve baba ile ilk teması, emzirme süreci, bebekle ilk günler, bebeğin uyku düzeni, beslenme düzeni (emzirme,mama kullanımı), bebek masajları, bebekler için ilk yardım (sindirim yoluyla veya solunum yoluyla zehirlenme) konusunda anne adayını doğuma hazır kılmaktır.
Anne adayının hafta hafta gebelik takibi, var olan alışkanlıkların değiştirilmesi (sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, beslenme düzeni, uyku düzeni, kilo alımının kontrolü), düşük riskli gebelikler, çoğul gebelik, temel (rutin) incelemeler ve ileri incelemeler, gebelikte sık rastlanan yakınma ve belirtiler(nefes almada zorluk, gebelikte uykusuzluk, aşerme, baş ağrıları-migren, bel ağrıları..) gibi konular üzerinde anne adayını bilgilendirmek temel esastır.

Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Şimdi Ara Canlı Yardım